Do 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie mieszczącego się w Al. Racławickich wkrótce trafi system robotyczny do chirurgii małoinwazyjnej da Vinci. Firma Synektik podpisała umowę z placówką na dostawę i instalację systemu, a także szkolenia personelu oraz opiekę serwisową. Wartość projektu wynosi 14,6 mln zł netto.
Umowa została zawarta w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego. Szpital wojskowy stanie się 20 autoryzowanym ośrodkiem w Polsce dysponującym tą technologią, a drugim w mieście i województwie, zaraz za Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką istnieje 78 lat i dysponuje infrastrukturą lekarzy rodzinnych, poradni specjalistycznych oraz leczenia szpitalnego. System robotyczny da Vinci powinien zacząć wspierać prace zespołu chirurgicznego jeszcze w tym roku.
Już w grudniu 2021 roku w ramach powołanego Centrum Chirurgii Robotycznej odbyły się pierwsze zabiegi robotyczne. Teraz po przeszkoleniu i uzyskaniu certyfikatów producenta, lubelscy chirurdzy będą mogli używać da Vinci w swojej codziennej pracy. W pierwszej kolejności będą to zabiegi urologiczne, chirurgii ogólnej w tym chirurgii onkologicznej a następnie kolejne specjalizacje.
„Techniki robotyczne w chirurgii to wysoka jakość udzielania świadczeń oraz bezpieczeństwo pacjentów. To także rozwój kompetencji personelu medycznego i szpitala, co wpisuję się w rolę lidera oraz coraz ściślejszą współpracę ze środowiskiem akademickim naszego miasta. Przypomnimy to w Szpitalu Wojskowym w Lublinie blisko 30 lat temu przeprowadzono pierwsze w regionie operacje małoinwazyjne z wykorzystaniem laparoskopu, a w grudniu 2021 pierwsze dwie operacje z użyciem systemu robotycznego da Vinci. Położenie 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego wraz z Filią na ścianie wschodniej, to zwiększone wyzwania i odpowiedzialność związane z aktualną sytuacja geopolityczną. Dotacja Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach Planu Modernizacji Technicznej SZ RP, zwiększa bezpieczeństwo zdrowotne żołnierzy na wschodniej flance NATO. Jest to nie tylko sukces naszej placówki ale bardzo dobra informacja dla wszystkich mieszkańców regionu którym na co dzień będzie służył”. – płk dr n. biol. Aleksander Michalski – Komendant 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ
Misją 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej z siedzibą w Lublinie jest specjalistyczne leczenie i troskliwa opieka nad pacjentem. Wprowadzenie najnowocześniejszego narzędzia chirurgicznego jakim jest robot da Vinci, precyzyjnie wpisuje się w cel jakim jest zadowolony Pacjent, jego szybki powrót do zdrowia i pełnej sprawności.
System da Vinci Xi jest systemem robotycznym czwartej generacji. Od ponad 25 lat producent, firma Intuitive, rozwija i udoskonala to narzędzie, aby w rękach chirurgów służyło dobru pacjentów. Da Vinci to przede wszystkim chirurgia małoinwazyjna czyli odczuwalna zmiana dla pacjenta. Zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała, narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez 8 mm otwory. Dzięki temu pacjent może wrócić do domu już w drugiej dobie po zabiegu, a do pełnej sprawności również dochodzi wielokrotnie szybciej niż po tradycyjnej operacji.
„Robot da Vinci jest narzędziem, które w rękach chirurgów zwiększa możliwości przeprowadzenia zabiegów operacyjnych. Ze względów anatomicznych, czy zasięgu choroby onkologicznej daje szansę szybkiego powrotu do zdrowia pacjentom, dla których innego rodzaju operacje byłyby bardziej obciążające. Zabiegi chirurgii robotycznej są już w wielu krajach standardem. W Polsce po wprowadzeniu refundacji procedury radykalnej prostatektomii również jest ich coraz więcej wykonywanych. W 2021 r. w Polsce przeprowadzono łącznie ponad 2 tys. różnych operacji w asyście autoryzowanego robota da Vinci. Wraz ze zwiększaniem dostępności oraz edukacji pacjentów na temat korzyści wynikających z wykorzystania robota, liczba wykonywanych zabiegów będzie na pewno stale rosła.” – Cezary Kozanecki – Prezes Zarządu Synektik SA
1 WSzKzP SPZOZ w Lublinie jest dwudziestym szpitalem w Polsce i drugim w Lublinie posiadającym na stałe autoryzowanego robota da Vinci. Na świecie zainstalowanych jest ponad 6 700 systemów da Vinci, którymi wykonano ponad 10 mln. operacji.