Zgodnie z najnowszymi danymi producenta systemów robotycznych da Vinci, firmy Intuitive, liczba wykonanych na całym świecie zabiegów chirurgicznych w ich asyście przekroczyła już 10 milionów. Aktualnie zainstalowano ponad 6,5 tys. systemów chirurgicznych da Vinci w 67 krajach, a ok. 55 tys. chirurgów zostało przeszkolonych do pracy z wykorzystaniem tego robota.
Obecnie w Polsce funkcjonuje 15 autoryzowanych systemów da Vinci, w większości w szpitalach publicznych. Zabiegi z wykorzystaniem robota przeprowadzane są w 16 ośrodkach medycznych. W roku 2021 zostało już wykonanych ponad 1950 operacji w ich asyście. Za instalację i serwis systemów oraz szkolenia lekarzy operatorów odpowiada firma Synektik, która od 2018 r. jest wyłącznym dystrybutorem da Vinci w Polsce
Istnieje prawie 70 zastosowań klinicznych tych systemów robotycznych, obejmujących specjalizacje takie jak: urologia, ginekologia, chirurgia klatki piersiowej, chirurgia ogólna oraz chirurgia głowy i szyi. Rosnąca baza badań klinicznych, prawie 30 tys. prac naukowych dotyczących chirurgii wspomaganej przez roboty, rosnące umiejętności chirurgów, doświadczenie szpitali powodują wzrost liczby wykonywanych procedur i rozwój technologiczny służby zdrowia na całym świecie.
Systemy chirurgiczne da Vinci zostały zaprojektowane, aby pomagać chirurgom w przeprowadzaniu mało inwazyjnych operacji chirurgicznych. Oferują m.in. obraz 3D w wysokiej rozdzielczości, widok powiększony dziesięciokrotnie oraz wsparcie poprzez wykorzystanie robotyki i komputera. Lekarze operatorzy korzystają ze specjalistycznego oprzyrządowania, w tym zminiaturyzowanej kamery chirurgicznej i narzędzi, które mają pomóc w precyzyjnym operowaniu i rekonstrukcji głęboko w ciele pacjenta.