Synektik spodziewa się, że w roku obrotowym 2022/23 sprzeda łącznie 16 systemów da Vinci. Wiceprezes Dariusz Korecki ocenił, że w długim terminie możliwa jest sprzedaż 2-3 systemów kwartalnie.
Wiceprezes Synektika na konferencji prasowej przypomniał, że poza ośmioma zrealizowanymi umowami w pierwszym kwartale, Spółka ma zawarte dwie umowy w Polsce i dwie w Czechach, a bierze udział w kolejnych dwóch postępowaniach w Polsce i dwóch w Czechach. Korecki ocenił, że sprzedaż ośmiu systemów kwartalnie nie jest do powtórzenia, ale w długim terminie możliwa do utrzymania jest dynamika 2-3 systemów kwartalnie. Wiceprezes wyjaśnił jednak, że instalacja systemu jest otwarciem drogi do wieloletnich przychodów ze sprzedaży instrumentów i usług serwisowych.
– Spodziewamy się, że w kolejnych kwartałach spółka również wykaże wysoką dynamikę (sprzedaży – PAP). Oczywiście trudno będzie powtórzyć wzrost kilkukrotny, ale biorąc pod uwagę backlog i nowe umowy, można się spodziewać, że ta dynamika będzie istotnie wysoka – powiedział wiceprezes Korecki omawiając wyniki segmentu sprzętu medycznego i rozwiązań IT.
Segment sprzedaży sprzętu medycznego i rozwiązań IT oraz świadczenia usług serwisowych i pomiarowych osiągnął w pierwszym kwartale roku finansowego 2022/23 (październik-grudzień 2022 r.) 136,2 mln zł przychodów, o 382 proc. więcej niż rok wcześniej. EBITDA wzrosła o niemal 600 proc., do 30,3 mln zł, a rentowność EBITDA segmentu zwiększyła się o 7 pkt. proc., do 22 proc.