Dotychczas żaden szpital w Polsce nie posiadał systemu robotycznego z przeznaczeniem do zabiegów u dzieci. Są one wykorzystywane na świecie w pediatrii od blisko 20 lat, jednak w Europie zabiegi w asyście robota u dzieci wykonuje zaledwie kilka ośrodków m.in we Francji, Wielkiej Brytanii, Danii, Włoszech i Czechach.
Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie prof. Wojciech Cyrul podkreślił, że jest to przedsięwzięcie unikatowe w skali całego kraju. – Nasze Centrum jako pierwszy ośrodek w Polsce daje małym pacjentom dostęp do najnowocześniejszych technologii medycznych. Medycyna robotyczna jest kamieniem milowym w rozwoju techniki chirurgicznej i przyszłością chirurgii, także dziecięcej. Jest to bezpieczna i sprawdzona metoda leczenia. Na świecie wykonano już miliony operacji z asystą robota, w tym również u dzieci.
Lekarze USDK planują przeprowadzanie od 100 do 120 zabiegów rocznie: rekonstrukcji wad wrodzonych i chorób nabytych z zakresu urologii i szeroko pojętej chirurgii, a w przyszłości także operacji onkologicznych.
Osobą odpowiedzialną za Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej jest prof. Rafał Chrzan – Najnowszy model robota da Vinci pozwoli nam na bardziej precyzyjne operacje w trudno dostępnych miejscach. Operacje w asyście robota są mniej inwazyjne, mniejsze jest ryzyko powikłań i szybsza rekonwalescencja. Dzieci szybciej wracają do zdrowia i do normalnej aktywności.
„Mali pacjenci powinni mieć dostęp do najnowocześniejszej na świecie technologii. Dotychczas w Polsce w żadnym szpitalu nie było możliwości operowania dzieci robotem da Vinci. Dla porównania: w Czechach chirurgia robotyczna wykorzystywana jest w pediatrii od 2019 roku i jest już tam dostępna w trzech szpitalach. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie będzie pierwszym w Polsce szpitalem pediatrycznym z Centrum Chirurgii Robotycznej. Lekarze przeszli specjalistyczne szkolenia, w zakresie obsługi robota da Vinci oraz klinicznej specyfiki operacji robotycznych, które zakończyły się międzynarodowymi certyfikatami. Doświadczenia zebrane w USDK umożliwią dostęp do nowoczesnych systemów i pomogą rozwijać w Polsce chirurgię robotyczną w pediatrii. Dlatego jako wyłączny dystrybutor da Vinci w Polsce z ogromną radością wspieramy chirurgię dziecięcą. Chcemy, aby technologia robotyczna służyła w rękach najlepszych chirurgów poprawie zdrowia polskich dzieci.” – podsumowuje Cezary Kozanecki, założyciel i prezes zarządu firmy Synektik, wyłącznego dystrybutora da Vinci w Polsce, Czechach i na Słowacji.
– System robotyczny oprócz zabiegów będzie wykorzystywany w działalności naukowo-dydaktycznej, co jest ewenementem na skalę europejską. Już jesienią planujemy uruchomienie interaktywnych zajęć z zakresu symulacji technik małoinwazyjnych w pediatrii dla studentów UJ – podkreślił prof. Wojciech Cyrul.