Produkcja radiofarmaceutyków to dość skomplikowany proces, wymagający zaawansowanych technologii i precyzji, o restrykcyjnych wymaganiach jakościowych. Dlatego znaczniki te są produkowane jedynie przez wysoko wyspecjalizowane firmy.
Produkcja składa się z dwóch kroków. W pierwszym musi być wytworzony krótkożyciowy izotop promieniotwórczy, w drugim następuje przyłączenie radioizotopu do odpowiedniego związku chemicznego, by uzyskać wymagany radiofarmaceutyk. Następnie wyprodukowany materiał przechodzi przez szczegółową kontrolę jakości, z użyciem bardzo czułych, certyfikowanych urządzeń. Dla uzyskania bezpiecznego, stabilnego, sterylnego, wytworzonego w sposób niezawodny i powtarzalny radiofarmaceutyku, niezbędna jest wysoko wykwalifikowana kadra, pracownie wyposażone w najnowszy sprzęt laboratoryjny i praca według międzynarodowych standardów wytwarzania, co potwierdza uzyskiwanie certyfikatów instytucji nadzoru farmaceutycznego.
Ponieważ znaczniki ze swej natury mają bardzo krótki okres trwałości, ich produkcja, transport i podanie pacjentowi następuje w krótkim oraz precyzyjnie określonym czasie. Dlatego znaczniki transportowane są z miejsca produkcji do pracowni PET/CT lub PER/MR specjalnymi, uprzywilejowanymi samochodami poruszającymi się jak karetki pogotowia lub także samolotami.